דלקת בגידי האגודל – דה קרווין (De Quervain's)


תסמונת דה קרווין הידועה גם כטנוסינוביטיס, הינה דלקת של הגידים האחראים לפשיטת האגודל. הדלקת מקשה על ביצוע פעולות פשוטות כגון: סיבוב מפתחות בדלת, כתיבה, הקלדה, פתיחת צנצנת, החזקת תינוק ועוד. תסמונת דה קרווין שכיחה יותר אצל נשים בגיל המעבר או אצל אמהות צעירות המחזיקות את התינוק. חלק מהרופאים טוענים שהסיבה לכך היא כי זוויתו של זיז עצם החישור גדולה יותר אצל נשים.

סיבת התסמונת איננה ידועה. רבים סבורים כי התסמונת היא תוצאה של שימוש מאומץ באגודל או טראומה (פציעה).  פעילות העלולות לפגוע בגידי האגודל: כתיבת ס.מ.ס, החזקה של ילדים או קניות, סריגה, הברגה, גזירה וכל פעולה המאמצת את האגודל.

תסמינים וסימנים-

  • רגישות ונפיחות לצידי האגודל
  • קושי באחיזה
  • אזור האגודל חם למגע
  • במקרים קשים הכאב עלול להקרין למרפק, שומעים חיכוך של העצמות בתנועות האגודל וניוון שרירי האגודל.

אבחנת תסמונת דה קרווין-

ניתן לאבחן את התסמונת על ידי מישוש ותנועה, האזור רגיש למגע וכואב בתנועת האגודל, במיוחד בפשיטה. בדיקה נוספת לאבחן את התסמונות היא באמצעות מבחן פינקלשטיין. המטופל מתבקש לאגרף את ידו, כאשר האגודל מתחת לשאר האצבעות כיפוף צידי של שורש כף היד לכיוון הזרת יגרום לכאב חד.

טיפול ברפואה הסינית בדלקת בגידי האגודל – דה קרווין (De Quervain's)

הרפואה הסינית יעילה מאד בטיפול בדלקת בגידי האגודל. הטיפול משלב דיקור, טווינא (מסג' רפואי סיני), ייעוץ בתרגילי מתיחה והרפיה של היד ובמידת הצורך צמחי מרפא או תוספי תזונה. משך הטיפול משתנה מאדם לאדם, לפי חומרת מצבו, שיתוף פעולה מצד המטופל (נתינת מנוחה ליד, עשיית תרגילים, וכו') ויכולות גופו להתרפא. תסמונת דה קרווין היא בעיה קטנה אך קשה שמפריעה לתפקוד היום יומי. אין טעם להמשיך לסבול – הרפואה הסינית מקצרת את משך ההחלמה ללא תופעות לוואי.

הרפואה הסינית מטפלת ביעילות ב: דלקות גידים, שרירים ופרקים, פגיעה בעצבי הזרוע, האמה והאצבעות, אצבע הדק (טריגר פינגר), ונקע באגודל.