תסמונת המנהרה הקרפלית (Carple tunnel syndrome)


תסמונת המנהרה הקרפלית או תסמונת שורש כף היד מורגשת כתחושה של הירדמות, עיקצוץ וכאב המקרין לאצבעות היד. התעלה הקרפלית הינה מרווח באמה, בה עובר העצב המדיאני (עצב התווך), בין השרירים והגידים המכופפים את כף היד, ועד העצמות בפרק כף היד. זוהי תעלה צרה, ולכן כאשר מתעבים השרירים והגידים התוחמים אותה, הם לוחצים על העצב, מצב זה מוביל לאובדן או פגיעה בתחושה בעיקר בפרק ובאצבעות היד. התסמונת יכולה להיגרם כתוצאה מפציעה באמה, שימוש רב או פעולה שחוזרת על עצמה (כמו הקלדה במחשב, הברגה, וכו'), לחץ על העצב כתוצאה מגנגליון או לימפומה (גידול בלימפה).

תסמונת המנהרה הקרפלית שכיחה בקרב נשים בגיל המעבר, חולים בדלקת מפרקים שגרונית, היפו-תירואיד וסוכרת.

תסמיני התעלה הקרפלית:

–          נימול, איבוד תחושה, תחושת שרפה ביד במיוחד באצבעות שורש כף היד. במקרים קשים, מופיעים פצעים או סימני כוויה ביד.

–          התסמינים מוחרפים בלילה ומשתפרים לאורך היום

–          חולשה בשרירי כרית האגודל

–          כאב בכף היד שעלול להקרין לכתף

תסמונת המנהרה הקרפלית היא גורם שכיח לירידה בפריון העבודה. ישנם מקרים שבהם התסמינים חולפים מעצמם לאחר תקופה מסוימת, אך ככל שהתסמונת נמשכת זמן רב יותר, כך גדל הסיכוי לנזק בלתי הפיך לעצב המדיאני.  המחלה נוטה לחזור לסירוגין לאורך שנים, לכן חשוב לקבל טיפול מונע וללמוד תנועה ויציבה נכונה בכדי למנוע סיבוכים עתידיים.

טיפול ברפואה סינית במנהרה הקרפלית

הטיפול ברפואה סינית מקצר את משך ההחלמה מתסמונת המנהרה הקרפלית. מומלץ להגיע לטיפול בסמוך לתחילת התופעות של התסמונת הקרפלית, כך אפשר להימנע מלקיחת תרופות ומשך הטיפול קצר. ככל שהחלמה מהירה יותר הפגיעה קטנה ונמנע נזק בלתי הפיך. הטיפול כולל ייעוץ על יציבה ותנועה נכונה בכדי לעזור בהקלת הסימפטומים ומניעת התסמונת בעתיד.