רפואת צמחי מרפא סיניים


צמחי המרפא הסיניים ממויינים לפני איכויות שונות. איכויות הצמח קובעות את תכונותיו הרפואיות ואת השפעתו על הגוף ומאפשרות התאמה אישית למגוון רחב של מצבים. רפואת צמחי המרפא יעילה בבעיות גינקולוגיות רבות, מחלות במערכת העיכול, אלרגיות, כאבי ראש, התקררויות וחיזוק מערכת החיסון, ועוד.

רפואת צמחי מרפא סיניים קיימת אלפי שנים, וממשיכה להתפתח ולהשתנות בימינו. בעבר, הטקסטים הרפואיים הקלאסיים תיארו מצבים גופניים ונפשיים במונחים של תופעות טבע. מחלה נתפסה כתוצאה של הליכה נגד חוקי הטבע, ומטרתם של צמחי המרפא היתה לאזן את כוחות הטבע בתוך האדם. לדוגמא: כאב-ראש יכול להיגרם כתוצאה מעלייה של חום ובמצב זה ניתנים צמחים מקררים בעלי איכות מורידה.

מקורן של העדויות העתיקות ביותר לשימוש בצמחי מרפא שנמצאו עד כה במאה השלישית לפני הספירה. אך נראה שרפואת הצמחים התקיימה עוד הרבה לפני העדות המתועדת בטקסטים. במאה השישית והשביעית נכתבו ספרים המכילים מידע מקיף על איכויות הריפוי של צמחי המרפא; השפעתם על המערכות השונות בגוף האדם, שילובים אפקטיביים של צמחי מרפא ותכונות הצמח.

צמחי המרפא מסווגים לפי האיכויות הבאות:

  • טמפרטורה: מחממים, מקררים או נטראלים. כאשר יש דרגות שונות של חום וקור, צמחים בעלי איכות מחממת מאוד וכאלו שמקררים מעט וכ'ו.  בספר הקאנון הסיני Su Wen נכתב: " מחלת חום מחייבת קירור, מחלות קור מחייבת חימום".
  • טעם:  צמחי המרפא ומאכלים מסווגים לחמישה טעמים חריף, מתוק, מר, חמוץ ומלוח. בספר הקאנון הסיני Su Wen נכתב: " טעמים חריף ומתוק מפזרים, חמוץ מר ומלוח מנקזים. חריף מפזר ומניע, מתוק מחזק מאזן ולעיתים מלחלח, מר מנקז ומייבש, חמוץ מכווץ ומונע יציאה של נוזלים מהגוף ומלוח מרכך ומטהר.
  • תכונות נוספות: ארומטיים (בעלי ריח חזק המשפיעים בדרך כלל על מערכת העיכול ומחשבה מעורפלת), מכווצים או מפזרים.

איכויות הצמח קובעות את תכונותיו הרפואיות ומאפשרות התאמה אישית למגוון רחב של מצבים. היכולות הרפואיות של הצמחים מחולקות לשמונה תפקודים: מעודדים הזעה, הקאה (לא בשימוש כיום במדינות המערב), מטהרים, מאזנים, מחממים, מנקזים, מחזקים ומניעים.

כמעט תמיד ניתנת למטופל פורמולה המורכבת ממספר צמחי מרפא. ממו צע צמחי המרפא בפורמולה נע בין שישה לעשרה צמחים. רוב רובן של הפורמולות הסיניות הן בעלות היסטוריה ארוכה של  מאות שנים, ולאורך הדורות נוספו והשתנו השימושים של הפורמולות לפי ניסיון קליני ואופי התקופה. כיום צמחי המרפא ניתנים בבתי החולים בסין ובמדינות רבות בעולם בשילוב עם תרופות קונבנציונליות. מחקרים רבים נערכים בעיקר בסין, ובעקבותיהם מתאפשרת הבנה של מנגנוני הפעילות הפרמקולוגית של הצמחים השונים והשפעתם על הפיזיולוגיה בגוף האדם.

הפורמולות הסיניות אינן סינטטיות, הן עשויות ממקור טבעי מחלקים שונים של צמח, פטריות, מינרלים או מן החי (פחות בשימוש בארץ מטעמי כשרות). החומרים המרכיבים את הפורמולה בצורתם הטבעית ובצורתם המסורתית ניתנים בחליטה.

פורמולת הצמחים ניתנות במרכז נו-אה לאחר פגישת אבחון עם מטפל/ ת מוסמך בעלי ניסיון קליני. במקרים כרוניים הפורמולה נלקחת לתקופה של מספר חודשים תוך ליווי צמוד מטעם מטפלי המרכז, ובמקרים אקוטיים (כמו שפעת) הפורמולה נלקחת למספר ימים בודדים.

במרכז אנו נותנים לרוב טינקטורה (פורמולה של צמחי מרפא המושרית באלכוהול או גלוקוז לילדים) נוחה וקלה לשימוש. צמחי המרפא ניתנים ביחד עם תרופות קונבנציונליות, לכל שכבות הגיל, כולל נשים בהריון וילדים. 

רפואת צמחי המרפא יעילה בבעיות גינקולוגיות רבות, מחלות במערכת העיכול, אלרגיות, כאבי ראש, התקררויות וחיזוק מערכת החיסון.