סטרס ואיזון רגשי


החיים המודרניים מתאפיינים בקצב מהיר, ודורשים עמידה במשימות רבות בזמן קצוב. החיים בישראל, שבה יש איום ביטחוני תמידי, קושי כלכלי, צפיפות אוכלוסין, מוסיפים על הסטרס שמאפיין ממילא את העולם המודרני. עבור אנשים רבים מתח הוא דבר שבשגרה, דרך חיים. סטרס אינו בהכרח דבר רע או בעיה שצריך לטפל בה, הוא עוזר לתפקד תחת לחץ או נותן לפעמים מוטיבציה לבצע משימה בדרך הטובה ביותר. אולם כאשר נמצאים במתח מתמיד, הדבר גובה מחיר באיכות החיים ובבריאות הגופנית והנפשית.

מהו סטרס (דחק)?

סטרס הוא תגובה פיזית לאירוע שגורם לאיום או מפריע לאיזון נפשי באדם. האירוע יכול להיות מוחשי או דמיוני, והוא גורם להפעלת מערכת העצבים הסימפאתית.

סטרס גורם לתופעות הבאות:

  • תגובות גופניות- עליית לחץ דם, דפיקות לב, נשימה מהירה, התחממות הגוף, חיוורון או אדמומיות בפנים ומתח שרירי.
  • תגובות רגשיות- פחד, חרדה, כעס, אשמה, אובדן עניין בעצמך או בסביבה
  • תגובות בחשיבה- בלבול, עיוותים בתפיסה, קושי לקבל החלטות ושיפוט לקוי.

מתח מתמשך יוצר עומס עצום על מערכות רבות בגוף, במיוחד על הלב, כלי הדם, בלוטות יותרת הכליה ומערכת החיסון. במצב זה אין כל פלא שרשימת המחלות שהן בעלות זיקה חזקה ביותר למתח פסיכולוגי ונפשי ארוכה כל כך, וכוללת מחלות כגון: אסתמה, דיכאון, הצטננות, יתר לחץ דם, מיגרנות, כיבים, מחלות לב וכלי דם .

אצל חלק מהאנשים, סטרס מכניס למעגל שקשה לצאת ממנו. הפגיעה המתמדת בגוף ובנפש יוצרת עוד מתח שמכניס למעגל סגור ויוצר שוב סטרס המחריף את הפגיעה בגוף ובנפש, וחוזר חלילה. במצבים כאלה מומלץ להגיע לטיפול, שעוזר להוריד את רמות הסטרס ונותנת למטופל כלים להתמודד עם המצב.

כיצד מטפלת הרפואה הסינית בסטרס ומקדמת איזון רגשי?

ברפואה הסינית ישנה אמרה שכל המחלות מתחילות בלב. הפילוסופיה הסינית מתייחסת ללב כאל המקום בו שוכנת הנפש. המטפל ברפואה סינית יאבחן את מקור הבעיה ויעשה כמיטב יכולתו לתמוך בגוף, כדי לווסת את התגובה לאירועים מלחיצים ולסטרס ולאפשר לגוף לחזור לאיזון. במרכז נו-אה אנו רואים חשיבות רבה בטיפול אף במצבים נפשיים קלים, בכדי למנוע מחלות פיזיות ולאפשר איכות חיים טובה למטופלינו. הרפואה הסינית עוזרת בהקלה במצבים של חרדה, מתח, כעס ודיכאון. הטיפול במרפאתנו נותן את מלא תשומת הלב ודוגל ביחס אישי. ברוב הטיפולים מסוג זה, נהוג לשלב דיקור עם זן שיאצו היעיל בטיפול בסטרס ובעיות רגשיות, ואף לתת למטופל כלים וטכניקות הרפיה המבוססות על מדיטציה ותרגילי נשימה.