מרפק טניס וגולף


  הן פתולוגיות שכיחות במרפק. שני הפתולוגיות מורגשות ככאבים במרפק בעקבות דלקת בגידי השרירים המניעים את כף היד. אלו פציעות דומות שהבדל העיקרי הוא מיקום הפגיעה, מרפק טניס הוא חיצוני ומרפק גולף הוא פנימי. שמן נקרא מרפק טניס וגולף, אך הן רוב הפעמים לא קורות כתוצאה מפעילות גופנית. פעמים רבות הכאב מתפשט מעבר למרפק ויש קושי באחזקת והרמת חפצים. דלקת כרונית במרפק עלולה לגרום לבצקת מקומית, הידבקויות גידים, שחיקה של הגידים והעצמות הגורמת לשינוי מבני.

סימנים ותסמינים-

מרפק טניס:

– כאב בחלק החיצוני (הרדיאלי) של המרפק.

– מרפק טניס מתפתח לאט ולאורך זמן ממושך ברוב המקרים.

– בשלב הראשוני הכאב הוא עמום ומתמשך לאורך רוב שעות היום.

– אם הבעיה לא מטופלת המצב ידרדר ואהיה קושי לבצע פעילויות יום יומית כגון: צחצוח שיניים, הברשת שיער, החזקת חפצים ועוד.

– במצב מתקדם ישנה נוקשות וקושי הזזת היד.

מרפק גולף:

– כאבים ואי נוחות בחלק הפנימי של המרפק (האולנרי).

– חולשה ונימולים של אצבעות הרביעית והחמישית (קמיצה וזרת).

– במצבים מתקדמים הכאב עלול להקרין מעל ומתחת למרפק.

הסיבות למרפק טניס או גולף:

כיום אין סיבה חד משמעית וברורה. במקרים רבים אפשר להעיד על פעולה מאומצת של האמה והיד או תנועה לא נכונה שחוזרת על עצמה במשך שנים. הפעולות יכולות להיות: סחיבה של מזוודה כבדה, הברגת מברג, שטיפת ריצפה ועוד.

טיפול במרפק טניס או גולף ברפואה הסינית-

רפואה הסינית נותנת מענה יעיל לבעיות במרפק טניס וגולף. הדיקור ידוע כאנטי דלקתיות, משכך כאב ומשפר את זרימת הדם במרפק. הטיפול מורכב ברוב המקרים מטווינא (מסג' רפואי) ביחד עם דיקור. הטיפול משתנה מאדם לאדם כי הוא מותאם אישית לכל מטופל. הטיפול באנשים המוגדרים ברפואה המערבית כסובלים מאותה בעיה, יכולים להיות מאובחנים ומטופלים שונה ברפואה הסינית. השפה הרפואית והאבחנה שונים ברפואה סינית מרפואה קונבנציונלית, וישנו דגש על ייחודיות כל אדם ואדם. הטיפול כולל ייעוץ של יציבה, הקניית מודעות למטופל על תנועות המובילות לכאב ותרגילי מתיחה ושחרור המפרק.