כתף קפואה


תסמונת הכתף הקפואה היא תסמונת קלינית המתארת הגבלה אקטיבית ופסיבית בתנועת מפרק הכתף. התסמונת נפוצה מעל גיל 50, מופיעה יותר אצל נשים וחולי סכרת. כתף קפואה נגרמת מדלקות ברקמות המפרק הכתף וסביבתו, הגורמים לנוקשות והדבקויות מסביב לרקמות המפרק. גורמי סיכון לכתף קפואה: הזזה מעוטה של הכתף, גיל המעבר, סוכרת, מכה (טראומה), בעיות בחוליות הצוואר, מחלות בריאות או בלב.

כתף קפואה- תסמינים וסימנים

כתף קפואה מופיעה לרוב בכתף אחת. נדיר שהבעיה תחזור באותה כתף לאחר החלמה.

שלבי תסמונות הכתף הקפואה:

–          שלב הכאב: תחילה בדרך כלל מורגש כאב מפושט, עם קושי להגדיר את מקומו. בשלב זה קיימת מגבלה בתנועת הכתף. הכאב בדרך כלל מוחמר בשכיבה על הצד הפגוע ומוקל במנוחה. שלב זה נמשך בין חודש לשלושה חודשיים.

–          שלב הקפיאה- הגבלת בתנועת הכתף הולכת ומחמירה באופן הדרגתי למרות טיפולי פיזיותרפיה או מניפולציה בהרדמה כללית. הכתף כואבת וקושי הולך וגובר בביצוע תנועות יום- יומיות. שלב זה נמשך בין שלושה לתשע חודשים.

–          שלב הקיפאון- כאב עמום בכתף בזמן מנוחה. כאב חד בזמן תנועה בסוף טווח התנועה של הכתף.

–          שלב ההפשרה- חזרה הדרגתית לטווחי תנועה נורמאליים תוך הקלה ניכרת בכאב ואי נוחות. משך שלב זה משתנה ממטופל למטופל ונע בין תשע לחמישה עשר חודשיים.

ברוב המקרים תסמונת הכתף עוברת מעצמה, כ-10% מהמקרים נשארת הגבלת תנועה בפרק הכתף. במקרים ספורים נמשך הכאב לאורך כל החיים. למרות זאת, קיימים תיאורים רבים של אנשים שסבלו מתסמונת כתף קפואה ולא חזרו לתפקוד מספר שנים אחר כך.

טיפול ברפואה סינית בכתף קפואה

רפואה סינית מקצרת משמעותית את תהליך החלמה בכתף קפואה. ככל שהטיפול יתחיל בשלב מוקדם יותר כך משך הטיפול אהיה קצר יותר. במרפאת נו-אה משתמשים במספר שיטות טיפול בכתף קפואה: דיקור במחטים עדינות בנקודות שמטפלות בכתף, טווינא (מסג' רפואי), כוסות רוח, מוקסה (צמח ממשפחת הלענה שמחמים מעל הכתף הפגועה). הטיפול מקל על הכאב משפר את טווח התנועה של הכתף. הטיפול אצלנו משלב ייעוץ ליציבה נכונה, תרגילים והרגלי חיים. אנו מדריכים את המטופל לקחת חלק פעיל מהטיפול בכדי למנוע את החמרת הבעיה בהמשך