כאב ברכיים ובעיות ברכיים


כאב ברכיים הוא תלונה שכיחה אצל אנשים בכל הגילאים. מהרגע שבו אנו מתחילים לעמוד על רגלינו, אנחנו מפעילים את הברכיים והן נושאות את נטל משקל גופנו. הברכיים הן ציר תנועה מרכזי בהליכה ובעמידה, מאפשרות שינוי ממצב שכיבה לישיבה ומישיבה לעמידה. ישנם מספר גורמים לכאבי ברכיים. מודעת והבנה של גורמי הבעיה עוזרים בשיקום ומניעה של כאבים עתידיים.

הברך היא המפרק בעל החלל הגדול ביותר בגוף האדם. זהו מפרק מורכב המכיל בתוכו כמות גדולה של נוזל, ולכן הוא רגיש לפגיעות. את הברך ניתן להזיז על ציר של קדימה אחורה והתנועה לצדדים מוגבלת.

גורמי סיכון לבעיות ברכיים:

טראומה, פגיעה במקום אחר בגוף (בעיקר בקרסול או באגן), שימוש יתר כתוצאה ממאמץ גופני, יציבה לקויה, חוסר גמישות או חולשה של השרירים המניעים את הברך, עודף משקל וגיל מתקדם.

סיבות שכיחות לבעיות ברכיים:

–          קרע ברצועות הברך: נפוץ במיוחד אצל ספורטאים וקורה בעקבות תנועות מהירות ופתאומיות.

–          דלקת בבורסת המפרק: הפתולוגיה מאפיינת בעלי מקצוע אשר נמצאים זמן רב על הברכיים, שרברבים, רצפים ועוד. ניתן להבחין בנפיחות בקדמת הברך .

–          דלקת בגידי הברך: אחת הפגיעות הנפוצות הינה תסמונת ברך קופצים (דלקת בגיד הפיקה)

–          אוסטאוארתריטיס במפרק הברך: תהליך ניווני הגורם לדלקת במפרק ומתבטא בהרס הדרגתי של הסחוס שלאורך זמן שוחק לגמרי את הסחוס עד שיש חיכוך של עצם בעצם ושינוי בעצמות המפרק.

–          פריקת פיקת הברך: הפיקה גולשת החוצה ממקומה. מורגש לרוב כאב עז ונפיחות בברך. נפוץ בקרב נשים צעירות.

–          ציסטה בברך (ציסטה על שם ביקר או ציסטה במיניסקוס)

–          שבר באחת העצמות של מפרק הברך

–          דלקת פרקים שגרונית: מחלה אוטואימונית הפוגעת במפרקי הגוף ובברך בפרט.

–          קרע במיניסקוס: המיניסקוס היא רקמה סחוסית הבולמת זעזועים, והיא נקרעת כתוצאה מפציעה או מאמץ פיזי ממושך.

–          מחלת אוסגוד- שלטר: מחלה מתאפיינת בבליטה כואבת מתחת לברך, באזור הגיד הארבע ראשי מעל פיקת הברך. נגרם בדרך כלל משימוש יתר ונפוץ בגיל התבגרות

טיפול ברפואה סינית בכאבי ברכיים ובבעיות ברכיים אחרות

לרפואה הסינית כלים היכולים לסייע בטיפול בבעיות ברכיים תוך שימוש באמצעים בטוחים וללא תופעות לוואי. ברפואה הסינית ישנו משפט האומר "אין חסימה ללא כאב, אין כאב ללא חסימה". לכן מתייחסים למקום הכואב כאל חסימה, ותפקיד המטפל\ת לקדם את יכולת הגוף לפתוח את החסימה. הכלים המאפשרים לפתוח את ה"חסימה" מגוונים ומותאמים אישית לכל מטופל ומטופלת.  הטיפול משלב דיקור עם טווינא (מסג' רפואי סיני) או שיאצו ובמידת הצורך כולל גם צמחי מרפא, שימוש במוקסה (צמח ממשפחת הלענה שמחממים מעל לנקודות דיקור) ותרגילי חיזוק ומתיחות.

הרפואה הסינית עוזרת במקרים הבאים: דלקת בשרירי וגידי השוק ,קרע בשריר הירך והשוק, התכווצות בשריר התאומים, פגיעה בעצבי הרגל והשוק ,נקע בקרסול, כאבים בעקב הרגל, דורבן, מורטון נוירומה.