טל שני


 

טל שני – טיפול רגשי בתנועה ובמגע, זן שיאצו

בהכשרתי אני מטפלת רגשית באמצעות תנועה, ומטפלת זן שיאצו בכירה. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, תואר שני מהאקדמיה למחול ותואר שני בתרפיה בתנועה ובמחול ממכללת דוד ילין.

את הכשרתי בזן שיאצו קיבלתי בבית הספר "מגע" בירושלים, המתמחה בשיאצו. כיום אני אחראית על הליווי המקצועי ומדריכה את המטפלים במהלך התמחותם בבית הספר. במרכז נו-אה אני מטפלת בזן שיאצו, ובטיפול רגשי דרך מגע ותנועה, ואחראית על סדנאות ושיתופי פעולה.

אני משלבת בעבודתי כלים וטכניקות מתוך ניסיוני בהתמקדות (focusing), שיטת STREAM (שילוב של שיטת החוויה הסומאטית SE עם טיפול בתנועה) אמנות לחימה, קונטקט אימפרוביזציה, תנועה אותנטית, טכניקת ריליס, ועוד..


האהבה למגע ולתנועה היתה עמי כבר בילדות. התחלתי מתחום המחול, ובהמשך גם בטיפול שיאצו ממושך ובתרגול יוגה. לקראת סוף לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה חיפשתי דרך לשלב את הידע הרגשי עם עבודה דרך הגוף, וכך הגעתי אל השיאצו, ובהמשך לטיפול בתנועה ולמגוון שיטות נוספות.


מכאן והלאה אני ממשיכה לחפש דרכים להעמיק את ההיכרות עם הגוף והנפש, תוך התבססות על חיבורים בין הפילוסופיה והרפואה הסינית ושיטות אחרות שצמחו במזרח, לבין תיאוריות פסיכולוגיות ושיטות תנועתיות שהתפתחו במערב.


בטיפול אנחנו מחפשים ביחד דרכים להקשיב לגוף ולתחושותיו, בעזרת מגע, תנועה, ותשומת לב. תחושות הגוף מהוות שער להיכרות של אדם עם עצמו. הן פותחות פתח לעולם הרגשי, ליכולת הויסות של מערכת העצבים והתמודדות עם סטרס, להבנה וטיפול במכאובים ובעיות פיסיולוגיות שונות, ולחיבור למשאבים פנימיים וחיצוניים המאפשרים ריפוי, ומקדמים תחושת רווחה (well being), יצירתיות וחופש פנימי.


אני מאמינה שאחד התנאים הבסיסיים לבריאות ותחושת רווחה הוא להגיע לחוויה של "להרגיש בבית בגוף", ומשאלתי היא שכל אדם ירגיש בנוח ובבית בתוך הגוף שלו, הן פיסית והן רגשית. על בסיס זה אפשר להקשיב בסקרנות לסימנים שהגוף נותן לנו וללמוד מהם, לקבל את התחושות הנובעות מהגוף באהבה ככל שניתן, ולהכיל את הקשיים העולים במהלך החיים. כך אנו יכולים לשאוף ליצירת סביבה פנימית מקבלת ומעצימה, וכן סביבה חיצונית בריאה, התומכת בתהליכי התפתחות וצמיחה.


דרך התבוננות באופנים בהם הגוף מחזיק את עצמו, בדפוסי תנועה, באיכויות תנועה דומיננטיות או חסרות – אנחנו יכולים ללמוד את ההרגלים שלנו ואף להשתחרר מאלה שמגבילים אותנו ואינם נחוצים עוד להתפתחותנו.


השילוב בין הכלים השונים עימם אני עובדת נעשה בהתאם לרצון ולצורך של כל מטופל – ולכן יכול להיות שטיפול אחד יתבסס בעיקר על זן שיאצו, וטיפול אחר יכלול יותר תנועה ושיחה מילולית. ההתייחסות לאדם שעובר את התהליך הטיפולי היא בגובה העיניים – התהליך שייך למטופל, ואני נמצאת שם כדי ללוות, לכוון במידת הצורך, להקשיב ולתמוך, לתת מהניסיון שלי באופן שמשרת את תהליך הריפוי ואת המטרות שהאדם שואף אליהן.


התהליך הטיפולי יוצא מנקודת מוצא של התייחסות לאדם כפי שהוא ברגע ההווה, ומתוך כך מסייע להתגבר על מכשולים שמקורם בעבר, ומכוון לבניית אורח חיים בריא התומך בהתפתחות האדם בהווה ובעתיד.


כלים: מגע ברוח השיאצו, התמקדות (focusing), קשיבות (מיינדפולנס) ותנועה קשובה, דמיון מודרך, התנסויות תנועתיות ותרגילים מותאמים אישית מתוך אמנויות לחימה, קונטקט אימפרוביזציה, טכניקת ריליס, תנועה אותנטית, אימפרוביזציה וריקוד יצירתי, תטא הילינג, כלים יצירתיים מתוך תרפיות ביצירה והבעה.

Leave a comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.