זן שיאצו


מה זה זן שיאצו?

שיאצו הינה שיטת ריפוי במגע אשר התפתחה ביפן. משמעות השם שיאצו הינה לחיצת אצבע. השיאצו התפתח מתוך העיסוי היפני המסורתי הנקרא אנמה, והוכר על-ידי הממסד היפני כשיטה טיפולית בפני עצמה בתחילת המאה שעברה. זן שיאצו מבוסס על שילוב בין עקרונות וידע מהרפואה הסינית, תיאוריות פסיכולוגית העוסקות בסטרס, ופילוסופיית הזן-בודהיזם.

הטיפול בזן שיאצו מבוסס על הקשבה מלאה למטופל באמצעות התבוננות, שיחה, וחשוב מכל, הקשבה דרך מגע. במהלך הטיפול מונחות תמיד שתי ידי המטפל על המטופל, כאשר יד אחת מקשיבה והשנייה נוגעת בנקודה או באזור גדול יותר. השיאצו הוא כמו ריקוד של המטפל, ויש בו קצב ותנועה בין לחיצות למתיחות.

למי מתאים הטיפול?

זן שיאצו מתאים לכל הגילאים, כולל נשים בהריון, ילדים, ואנשי הגיל השלישי.

הטיפול מומלץ במצבים הבאים: כאבים ובעיות הנובעות ממתח נפשי, בעיות שינה, חרדה, כאבי ראש, הפרעות במערכת העיכול, הפרעות במחזור. בנוסף, הזן שיאצו יכול לסייע בבעיות אורטופדיות כגון: מתח שרירי, כאבי גב, תפיסות בצוואר, כאבי פרקים, ועוד.

כיצד מתבצע הטיפול בזן שיאצו?

לפני טיפול זן שיאצו, המטפל/ת עורכת תשאול בכדי להכיר את המטופל ולשמוע את תלונותיו. הטיפול מתבצע בלבוש מלא, ולכן מומלץ להגיע עם בגדים נוחים. הטיפול נערך על פוטון בגובה הרצפה. אבחנה דרך מגע בבטן או בגב הנערכת בתחילת כל מפגש, עוזרת לקבוע את אופן הטיפול המתאים. הטיפול כולל בדרך כלל מגע לאורך כל הגוף, עם התייחסות לאזורים כואבים.

קיים מעט חומר כתוב העוסק בזן שיאצו, והוא מועבר באופן מעשי ממורה לתלמידים. אפשר לנסות לתאר זן שיאצו במילים, אך רק חוויה של המגע הטיפולי מאפשרת להבין את המהות האמיתית של הטיפול.