הפרייה חוץ גופית (ivf) – הפרייה מלאכותית


הפרייה חוץ גופית היא פעולת הפרייה של ביציות על ידי תאי הזרע במעבדה. בשלב הבא, לאחר שהביציות מופרת, מחוזרים העוברים לרחם האישה וחלקן להקפאה. פיתוח של שיטה זו מאפשרת לידה משמחת לזוגות רבים הסובלים מקשיי פוריות שאינם ניתנים לפתרון בדרכים אחרות.

למי מיודעת הפרייה חוץ גופית?

הפרייה חוץ גופית מיועדת לזוגות הסובלים מבעיות פוריות שונות, או לנשים המעוניינות להיעזר בתרומת זרע כדי להרות. Ivf מומלץ במצבים הבאים: נשים עם ליקוי מכאני במערכת הרבייה (למשל סתימה בחצוצרות, אנדומטריוזיס); נשים שהביציות שלהן באיכות ירודה, לגברים עם בעיות זרע קשות, לזוגות הסובלים מליקוי גנטי תורשתי, לזוגות שלא הצליחו להרות באמצעים אחרים, לזוגות השואפים להשגת הריון מתרומת ביצית ו/או זרע.

מדוע כדאי לשלב רפואה סינית בתהליך הפרייה חוץ גופית?

מחקר שבוצע בגרמניה ופורסם במגזין המדעי Fertility and Sterility באוקטובר 2002. המחקר בדק את השפעת דיקור סיני על שיעור ההריונות בקרב נשים שעברו טיפולי הפריה חוץ גופית ( IVF ). תוצאות המחקר מצביעות על שיעור הריונות גבוה משמעותית  בקרב הקבוצה שקיבלה את הטיפול בדיקור לפני ואחרי החזרת העוברים (34 הריונות מתוך 80 – 42.5% הצלחה, לעומת  הקבוצה השנייה שבה שיעור ההריונות היה 21 הריונות מתוך 80 – 26.3% הצלחה). מחקרים מראים שדיקור סיני מעלה את סיכוי השתרשות העובר בסביבות ה-60%.

במה הדיקור וצמחי המרפא הסיניים עוזרים?

  • משפרים את תפקוד השחלה ומעודדים התפתחות תקינה של ביציות איכותיות וחזקות.
  • מאזנים רמות הורמונים בגוף האישה
  • משפרים זרימת הדם לרחם, משפר את איכות הביציות ומעלה את סיכוי השתרשות העובר
  • מסייעים  לתרופות הרומונלית ביצור כמות גדולה ואיכותית של ביציות
  • חיזוק מערכת החיסון, מוריד את הסיכוי להפלה
  • תומך בהתפתחות תקינה של זרעים, מעלה את איכות ומספר הזרעים
  • מאפשרים הקלה בתופעות הלוואי של טיפולי הפרייה

כיצד מתבצע התהליך הטיפול ברפואה סינית?

אני כמטפלת ברפואה סינית רואה כל מטופלת כייחודית ,שיטת הטיפול ואופן הטיפול מותאם אישית לכל מטופלת. אני רושמת אופן טיפול שגרתי המתבצע ברוב מקרי הפרייה חוץ גופית, אך הוא משתנה ותלוי במפגש הטיפולי שלי עם המטופלת.

מומלץ להתחיל את הטיפול לפני התחלת התהליך בהפרייה חוץ גופית בשביל לווסת את המערכת הורמונאלית ולחזק את הגוף והנפש לקראת התהליך.

בזמן תהליך הפרייה חשוב לקבל טיפול בצמוד לשאיבת הביציות, לפני ההחזרה ולאחר החזרה בשביל לעזור בהשתרשות העובר והקטנת סיכויי להפלה.

עקרונות שמנחים בטיפולי פוריות הם: הקשבה, תמיכה, יחס אישי, מקצועיות ורצון עז לעזור. הטיפול ברפואה הסינית מעלה משמעותית את הסיכוי להצלחת הפרייה החוץ גופית. אני משתמשת בדיקור, צמחי מרפא סיניים, תזונה, כלים טיפולים בגוף, אך זה רק פן אחד של הטיפול. מבחנתי חשוב בטיפול ההבנה של הקשר ההדוק בין הגוף והנפש, מה שמתבטא לאורך כל התהליך הטיפולי. הטיפול משלב תמיכה נפשית באמצעות הזן-שיאצו, תטא הילינג ובעיקר הקשבה.

אני מתמחה בתחום הגינקולוגיה ופוריות. מציעה לבא לפגישת ייעוץ חינם.

מחקר מבוקר ואמין על שילוב דיקור בהפרייה חוץ גופית

קישור למחקר נוסף המרא את הקשר החיובי בין הצלחת הטיפול ב-Ivf  וטיפול בדיקור:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23512550#