גיל המעבר (מנופאוזה)


גיל המעבר היא תקופה בחיי האישה בה נפסק המחזור החודשי. מנופאוזה היא תופעה טבעית, שלב נוסף בחיי האישה, ולא מחלה. האישה נולדת עם מספר מסוים של ביציות שהולך ומתמעט ככל שהיא מתבגרת. מספר הביציות נקבע לפני הלידה, כאשר השחלה נוצרת בעוברית ישנן בממוצע כ- 6 מיליון ביציות, שמספרן יורד בממוצע ל-600 אלף כאשר העוברית נולדת,
ומספרן יורד ל-300,000 בממוצע בזמן קבלת הווסת הראשונה ובגיל המעבר ישנן בממוצע 10,000 ביציות. ממצאים אלו מעיד על כך שגיל המעבר הוא תהליך פיזיולוגי איטי שמתרחש לאורך כל חיי האישה.

בעולם המערבי המודרני הגיל השכיח להתחלת תקופת המעבר הוא 50. לתהליך הפסקת המחזור החודשי יש שלושה שלבים:

  • קלימקטריום או פרי-מנופאוזה, שלב מקדים בו עדיין יש ביוץ, אולם הוא אינו תקין ולכן המחזור אינו תקין. נובע מירידה הדרגתית בכמות האסטרוגן המיוצר על ידי השחלות ובמקביל ירידה בייצור ההורמון פרוגסטרון. שלב זה מאופיין בגלי חום ותופעות לוואי אחרות.
  • שלב המנופאוזה, השלב שבו אין לאישה וסת במשך 6 חודשים רצופים או יותר. זהו השלב בו השחלות מפסיקות לתפקד באופן תקין והאישה כבר אינה יכולה יותר להיכנס להריון.
  • שלב משלים, בו נפסקות תוצאות הלוואי של הפסקת המחזור ומסתיימים גלי החום.

סימפטומים של גיל המעבר:

מחזור בלתי סדיר, גלי חום, הזעה מוגברת, פעימות לב מואצות, יובש בנרתיק, דלקות בדרכי השתן, עלייה במשקל, נשירת שיער, גדילת שיער בפנים, עצבנות, חרדות, דיכאון, נדודי שינה, הפרעות זיכרון, כאבי ראש, עייפות וחוסר ריכוז.

סיכונים בגיל המעבר:

אוסטיאופורוזיס (דלדול עצם), מחלות לב ודמנציה.

טיפול הורמונאלי הניתן ברפואה קונבנציונאלית:

התפיסה המקובלת כיום ברפואה שתסמונת גיל המעבר היא תוצאה של ירידה של רמות הורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון.  הטיפול הורמונאלי תחליפי או RHT, הוא טיפול המבוסס על ניתנת הורמונים לגוף במקום אלו שלא מיוצרים יותר. הטיפול הורמונאלי נמצא יעיל לטפל בתופעות של גיל המעבר, אך מעלה בצורה דרסטית את הסיכוי לקבל סרטן שד, בנוסף מעלה את הסיכוי לשבץ ולמחלות בכלי הדם.

טיפול גיל המעבר (מנופאוזה) ברפואה הסינית:

הרפואה הסינית מציעה פתרון יעיל לתופעות גיל המעבר, שאיננו מסוכן וללא תופעות לוואי. הטיפול כולל דיקור במחטים עדינות לאיזון הגוף והנפש, הרכבת פורמולת צמחי מרפא סיניים שמותאמים אישית למטופלת, שיאצו להרגעת המתח והאיזון נפשי. האפקט של הטיפול מתגבר כאשר משלבים בטיפול תזונה נכונה ופעילות גופנית. הטיפול ועצות תזונה מותאם אישית לכל מטופלת לפי אבחנה שמתבצעת בטיפול הראשון. הרפואה הסינית עוזרת בשיפור איכות החיים ובמעבר חלק של גיל המעבר.