אנדומטריוזיס


אנדומטריוזיס היא מחלה גינקולוגית, אשר בה ניתן למצוא תאי רירית רחם מחוץ לרחם, באזורים שונים בגוף. האזורים הנפוצים ביותר בהם ניתן למצוא את רירית הרחם הם איברי הרבייה והאגן. כמו כן ניתן לעתים למצוא נגעי רירית רחם באיברים הקרובים לאברי הרבייה, כגון: שלפוחית השתן, הרקטום והמעיים ובמקרים נדירים מאוד אף בריאות או במוח. הנשים הלוקות באנדומטריוזיס מאובחנות בגילאי 25 עד 40 שנים. זהו מצב כרוני שעלול לגרום לא רק נזק לאברי מערכת הרבייה אלא גם לעייפות ולדיכאון. טרם נמצא הגורם לאנדומטריוזיס וכיום אין טיפול ברפואה הקונבנציונלית שפותר את הבעיה .

למה גורם אנדומטריוזיס?

התסמין השכיח ביותר לאנדומטריוזיס הוא כאב עז ולעיתים אף משתק במהלך המחזור החודשי. פעמים רבות האנדומטריוזיס גורם להידבקויות בשרירים של האיברים הפנימיים, צלקות פנימיות, ציסטות, כאבים בעת קיום יחסי מין, הפרעות בשלפוחית השתן, בעיות במערכת העיכול ועוד. מחלה במצב מתקדם בפעמים רבות פוגעת בפוריות.

כיצד מאבחנים אנדומטריוזיס?

האבחון מבוצע על ידי רופא נשים. כאשר הרופא חושד בסימפטומים של אנדומטריוזיס הוא מפנה לבדיקת דימות כגון: MRI או CT. הדרך היחידה לזהות בוודאות אנדומטריוזיס היא באמצעות לפרוסקופיה.

הטיפול הרפואי באנדומטריוזיס-

ישנם שלושה דרכי טיפול עיקריות:

  • משככי כאבים- מטפלים בסימפטום ולא בעיה עצמה.
  • טיפול הורמונאלי- מטרתו לדכא את הביוץ, מדכא זמנית את המחלה ולא מתאים לנשים שרוצות להיכנס להריון.
  • ניתוח  להסרת הנגעים- מקל על  הסימפטומים לתקופה

טיפול אנדומטריוזיס באמצעות הרפואה הסינית-

הטיפול ברפואה סינית מקל על הכאב, מסדיר את המחזור ומטפל בסימפטומים הנלווים לאנדומטריוזיס. הטיפול משלב שיאצו עם דיקור ופורמולת צמחי מרפא סיניים המותאמת אישית. במהלך הטיפול נבדק אורח החיים של המטופלת בכדי למצוא גורמים המשפיעים על אנדומטריוזיס. בהתאם לכך, מלמדים את המטופלת לשם לב לגופן ולרפא את עצמן. הרפואה הסינית באה בשילוב עם הרפואה הקונבנציונאלית, היא תומכת ומעצימה את הטיפול הרפואי.

מחקר בנושא אנדומטריוזיס ושימוש בצמחי מרפא סיניים-

מחקר שנעשה על שתי קבוצת מחקר.

קבוצה ראשונה-

 Gestrinoneנשים קיבלו טיפול הורמונאלי של התרופה

Nei Yi Wanנשים קיבלו פורמולה צמחי מרפא סינים בשם

תוצאות:

לאחר שלושה חודשים השתפרו הסימפטומים של שתי קבוצות המחקר ועלה הסיכויים שלהן להיכנס להריון. ההבדל העיקרי הוא שטיפול בצמחי מרפא סיניים ללא תופעות לוואי כמו הטיפול הורמונאלי.

קבוצה שנייה-

נשים קיבלו תרופה הורמונאלית דנאזול

נשים קיבלו תרופה הורמונאלית דנאזול עם צמחי מרפא סיניים

תוצאות:

לאחר שלושה חודשיים שתי הקבוצות הראו שיפור בסימפטומים. הקבוצה השנייה שלקחה את הטיפול התרופתי עם צמחי מרפא סיניים הראתה שיפור גדול יותר בכאבי המחזור והקטנת הרקמות הלא תקינות.

קישור למאמר-

http://www.reuters.com/article/2009/07/22/us-herbs-endometriosis-idUSTRE56L5YB20090722